“Mleko” ryżowe jako alternatywa dla mleka krowiego

“Mleka” roślinne w ostatnim czasie zawojowały rynek. Coraz więcej osób rezygnuje ze spożycia mleka krowiego, ale trudno jest wyobrazić sobie czarną kawę i poranną granolę zjadaną na wodzie, więc często wybór pada na mleko roślinne. Jest ich bardzo wiele, a napój ryżowy zdaje się być jednym z najbardziej popularnych. Ma przyjemny, słodkawy smak i do tego jest stosunkowo tani. Czy naprawdę warto po niego sięgać?

Napój ryżowy nie tylko dla wegan

Napój ryżowy najczęściej towarzyszy właśnie weganom i wegetarianom. W końcu to osoby, które całkowicie lub prawie całkowicie rezygnują ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, zatem także standardowego mleka. Drugą grupą osób wybierających tego rodzaju napój, są uczuleni na laktozę lub inne białka mleka. Dla nich także produkty roślinne są jedyną alternatywą, jeśli nie wyobrażają sobie wyłącznie czarnej kawy.

Mleko ryżowe nie powinno być jednak traktowane wyłącznie jako zamiennik dla mleka krowiego lub koziego. Tak naprawdę to smaczny i zdrowy napój, który ma bardzo wiele składników odżywczych i wartościowych substancji. Warto włączyć je do codziennego menu, obojętnie, czy wykluczasz z diety mleko pochodzenia zwierzęcego, czy nie.

Napój ryżowy – właściwości odżywcze

Napój ryżowy to produkt, który przygotowuje się głównie z brązowego ryżu. Polega to na gotowaniu zmielonych ziaren w dużej ilości wody, następnie masa jest miksowana, i podlega dekantacji, czyli oddzielenia stałych i płynnych elementów. Dzięki temu napój zyskuje wiele właściwości i składników odżywczych, które znajdują się w ryżu. Ma jasny kolor i delikatną, klarowną konsystencję, dlatego można zastosować go do bardzo wielu różnych dań, nie tylko do kawy czy muesli, lecz także do ciast, sosów i różnego rodzaju zup.

Napój zawiera witaminy z grupy B, które mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. W jego składzie można znaleźć także fitosterole, mające wpływ na eliminowanie stanów zapalnych w organizmie. Mają także działanie antyoksydacyjne, czyli biorą udział w zwalczaniu wolnych rodników – substancji o działaniu nowotworowym. Na rynku pojawiają się także mleka ryżowe fortyfikowane. Są to napoje z dodatkiem wapnia i witaminy D, mają szczególnie dużo wartości odżywczych i warto po nie sięgać. Okazuje się bowiem, że dostarczenie organizmowi witaminy D nie jest takie proste na naszej szerokości geograficznej, zwłaszcza w czasie pochmurnych miesięcy. To ważne szczególnie dla wegan i wegetarian, ponieważ najbardziej zasobne źródła i tego składnika, i wapnia, są pochodzenia zwierzęcego.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com