Dlaczego warto wybrać mleko owsiane?

W dzisiejszych czasach u co drugiej osoby stwierdza się nietolerancję na laktozę lub alergię na białka mleka krowiego. Z tego powodu więcej ludzi decyduje się na wybór mleka roślinnego. Coraz częściej produkt można znaleźć na sklepowych półkach. Jedną z zalet jest to, że można go wykonać samemu. Niewątpliwie jednym z najzdrowszych jest mleko owsiane. Sprawdź jakie ma właściwości i dlaczego warto je pić.

Wartości odżywcze mleka owsianego

Wyróżnia go duża zawartość wapnia, witaminy A, tych z grupy B oraz żelaza, które wspomaga walkę z anemią. Owies posiada błonnik, który dobrze wpływa na procesy trawienne. Normalizuje poziom glukozy i kwasów tłuszczowych we krwi, zmniejszając ich przyswajalność z przewodu pokarmowego. Badania wykazały, iż regularne spożywanie mleka owsianego pozytywnie wpływało na redukcję poziomu cholesterolu. Mogą po nie sięgać także osoby, które zmagają się z miażdżycą. Zwiększa  wytrzymałość na stres. Pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Niektóre odmiany tego mleka nie posiadają glutenu, dzięki temu mogą go spożywać osoby cierpiące na celiakię. Jest również bezpieczne dla małych dzieci.

Jak przyrządzić mleko owsiane?

Wbrew pozorom jest to bardzo proste, i nie będzie to wymagać od nas zaawansowanych umiejętności. Jest to napój, który przyrządza się na podstawie płatków owsianych, zalanych wodą a następnie zblendowanych. Wystarczy namoczyć je na kilka godzin a najlepiej na całą noc. Im dłużej będą się moczyć tym więcej składników przejdzie do wody. Kolejny krok polega na odcedzeniu go przez drobne sitko, a najlepiej gazę. Przygotowane można przechowywać w lodówce, nawet przez kilka dni. Jego smak można urozmaicić za pomocą stewii lub miodu. Mleko owsiane idealnie nadaje się do owsianek, koktajli oraz wypieków. To również dobry dodatek do porannej kawy. Przy jego pomocy można przyrządzić także kakao, naleśniki lub budyń. Jeśli jesteśmy zaopatrzeni w specjalną jogurtownicę oraz kultury bakterii, stworzymy pożywny jogurt roślinny.

Co warto jeszcze wiedzieć?

Owies jest zbożem, które znacząco może poprawić funkcjonowanie naszego organizmu. Wspomaga profilaktykę cukrzycy a także różnych chorób związanych z jelitami. Zapobiega  przedwczesnemu starzeniu się. Należy pamiętać, iż mleko owsiane nie może być traktowane na równi z mlekiem pochodzenia zwierzęcego. Są to produkty o odmiennym składzie oraz zawartością poszczególnych minerałów i witamin. Białko z mleka roślinnego nie zawiera wszystkich aminokwasów dostarczanych z pożywienia. Dlatego w naszym jadłospisie powinny się znaleźć produkty dostarczające wspomniane składniki.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com