Korzyści z wyboru napojów roślinnych

Napoje roślinne mają coraz więcej zwolenników. Mleka ryżowe, sojowe czy kokosowe znajdziemy obecnie na półkach najpopularniejszych supermarketów oraz mniejszych sklepików osiedlowych. Ich popularność rośnie nie tylko wśród wegan czy wegetarian. Sięgają po nie również i inni konsumenci, gdyż napoje roślinne stanowić mogą świetną alternatywę dla klasycznego mleka. Jednym z bardziej uniwersalnych – zarówno w smaku, jak i możliwościach zastosowania – napojów roślinnych jest napój ryżowy (https://www.bee.pl/9009-napoj-ryzowy).

Zamienniki krowiego mleka

Według unijnego prawa mlekiem można nazwać ten produkt, który powstał z udoju przynajmniej jednej krowy. Idąc dalej w tym kierunku okazuje się, iż hasło “mleko roślinne” nie ma racji bytu. Napoje roślinne tak więc są tym samym produktem, który wcześniej określany był jako mleko roślinne. Jednakże do przetworów mlecznych (czyli tych pozyskanych na bazie mleka) zaliczyć można między innymi: mleka smakowe, mleka bez laktozy, kefiry, maślanki, serki kanapkowe czy mleko w proszku. Napój ryżowy to produkt pochodzenia roślinnego, który nie ma nic wspólnego z mlekiem krowim. Polecany jest szczególnie osobom cierpiącym na wtórną nietolerancję laktozy (inaczej hipolaktazja – w naszym kraju stwierdza się ją u nawet 20-40% obywateli) oraz tym konsumentom, którzy ciekawi są nowych smaków w kuchni.

Większa świadomość prozdrowotna

Za zainteresowanie produktami roślinnymi odpowiada również stale rosnąca świadomość społeczeństwa w obrębie zdrowia i codziennej diety. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na skład żywności, jej kaloryczność czy pochodzenie. Wśród napojów roślinnych największym zainteresowaniem cieszą się: napoje sojowe (uważane za najlepszy odpowiednik mleka krowiego), napoje owsiane (wspomagają pracę jelit oraz obniżają stężenie cukru we krwi), migdałowe (dobre źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych) oraz ryżowe. Te ostatnie powstają z brązowego ryżu i mogą być stosowane przez osoby nie tolerujące glutenu lub też będące na diecie bezglutenowej. A jakie witaminy i minerały posiada w sobie napój ryżowy? Są to chociażby: witaminy z grupy B – przede wszystkim B1, B3 oraz B6. Należy jednak również wspomnieć, że ten rodzaj produktu cechuje się i największą kalorycznością spośród wymienionych. Dwie szklanki wypełnione napojem ryżowym zawierają około 300 kcal. Dlatego też, napój ten należy spożywać z ostrożnością, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy w deficycie kalorycznym. Dobrą alternatywą w tym przypadku może być napój sojowy.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com