Mleko ryżowe – co warto o nim wiedzieć?

Nie ulega wątpliwości, że zamienniki mleka krowiego zyskują coraz większą popularność. Możemy zakupić je w większości sklepów ze zdrową żywnością. Jednym z najpopularniejszych rodzajów mlek roślinnych jest mleko ryżowe. Posiada ono interesujący, słodki smak oraz przyjemny zapach. Warto docenić je również ze względu na korzystną cenę.

Jakie właściwości posiada mleko ryżowe?

Napój ryżowy, zwany również mlekiem ryżowym jest wart docenienia przez osoby, którym z rozmaitych względów szkodzi mleko krowie. Nie oznacza to jednak, że mleko to nie posiada żadnych minusów. Należy do nich zaliczyć stosunkowo wysoki indeks glikemiczny. Na pewno jednak warto docenić je ze względu na niską kaloryczność, co sprawia, że napój ten jest dobry dla osób dbających o swoją sylwetkę. Mleko ryżowe jest również lekkostrawne, dlatego nie nasila problemów trawiennych. Zawiera ono również cenny dla naszego zdrowia selen. Jest on szczególnie dobry dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Co więcej, znajdziemy w nim również sporą ilość witamin z grupy B. Wiele mlek ryżowych dostępnych jest w wersjach smakowych. W praktyce oznacza to, że będziemy mogli liczyć na kupno napoju ryżowego o smaku waniliowym albo czekoladowym. Mleko roślinne może być wzbogacone cukrem, ale nie musi. Jeżeli preferujemy bardzo zdrowe przekąski, zdecydujmy się na zakup mleka pozbawionego dodatku rafinowanego cukru. Mleko ryżowe jest naturalnie słodkie, dlatego dodatek cukru jest naprawdę zbędny. Warto również nadmienić, że niemal każde mleko ryżowe jest wzbogacone w dodatek witaminy D. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Mleka te często są również wzbogacane o dodatek wapnia.

W jaki sposób wykorzystać mleko ryżowe?

Mleko ryżowe możemy wykorzystać na wiele rozmaitych sposobów. Bez wątpienia dobrze byłoby przygotować na jego bazie kaszę jaglaną albo owsiankę. Wspaniałym pomysłem będzie również dodanie mleka ryżowego do ulubionej kawy rozpuszczalnej lub parzonej. Na bazie mleka ryżowego możemy przygotować również matchę. Mleka ryżowego możemy użyć również do przygotowania budyniu. Nie sposób również nie wspomnieć o przepysznych placuszkach oraz cieście, które możemy przygotować na bazie napoju ryżowego. Oczywiście mleko ryżowe smakuje doskonale również solo. Najlepiej smakuje schłodzone. Szklanką mleka ryżowego możemy delektować się o każdej porze dnia. Wspaniale gasi ono pragnienie. Jeżeli preferujemy jednak mleko z dodatkami, możemy na jego bazie przygotować koktajl owocowy.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com